Nový energetický štítek – účel a výhody

Energetický štítek, používaný v EU u produktů již déle než 25 let, pomáhá spotřebitelům a profesionálním kupujícím s vyhledáváním a výběrem energeticky úsporných spotřebičů. Energetický štítek rovněž urychlil vývoj inovativních, úsporných spotřebičů. Díky uspokojování poptávky po energeticky úsporných spotřebičích došlo u těchto výrobků k výraznému snížení spotřeby energie a nákladů na energii.

Aktuálně používaný systém značení A+++/G již není tak účinný jako dřív. Kombinovaná škála tříd uvádějící větší počet „+“ není příliš transparentní a většina produktů se dnes již navíc nachází ve 2 – 3 nejvyšších třídách. Pro spotřebitele je proto obtížnější určit nejúspornější spotřebiče a výrobci jsou méně motivováni k vývoji nových energeticky úsporných výrobků.

Evropská unie proto štítek revidovala a optimalizovala tak, aby vyhovoval potřebám uživatelů. Nový štítek, který bude od 1. 3. 2021 používán v kamenných prodejnách i online obchodech, bude uvádět pouze třídy A až G. Úrovně jednotlivých tříd budou pravidelně aktualizovány.

Jaké jsou hlavní výhody při nákupu efektivnějšího produktu?

Pokud si vyberete spotřebič v nejlepší dostupné energetické třídě, můžete dosáhnout podstatných úspor:

  • Výběr sušičky ve třídě A++ oproti třídě B vám ušetří 2 900 kWh, což je téměř 12 tisíc Kč za dobu životnosti spotřebiče.
  • Výběr chladničky (200 litrů) ve třídě A+++ oproti třídě A+ vám ušetří 600 kWh, což je téměř 2 500 Kč za dobu životnosti spotřebiče.
  • Výběr chladničky s mrazničkou (200+100 litrů) ve třídě A+++ oproti třídě A+ vám ušetří 1 500 kWh, což je 6 000 Kč za dobu životnosti spotřebiče.
  • Pokud sledujete LED televizor s úhlopříčkou 52 palců 4 hodiny denně, ušetříte s energetickou třídou A++ 1 000 kWh oproti třídě B, to je cca 4 000 Kč za dobu životnosti televizoru.

    Poznámka: cena elektrické energie je stanovena na průměrných 4 Kč/kWh.